A Twin Peaks cm filmsorozat krljrsa - 4. rsz
Tcsi va Judit 2005.07.29. 15:23
A Twin Peaks szletse s lte
A Twin Peaks szletse s lte
Tudnunk kell, hogy Lynch nem akarta forradalmastani a sorozatksztst, esze gban sem volt megbotrnkoztatni, tulajdonkppen nem is tudta, hogy miben klnbzik az õ trtnetk a tbbitõl, hiszen szinte soha nem nzett tvt. Rszrõl a mdiamûfajok feje tetejre lltsa nem volt tudatos kampny vagy tmads a popularits egysksga ellen. David Lynch egyszerûen gy gondolkodik, minden filmjben ezt viszi vszonra. Ez a tudatlansg lehet az alapja az egsz Twin Peaks knnyedsgnek. Frost persze tudta, mit csinl, hiszen õ nem a mozifilmes klikkhez tartozott; tisztban volt vele, hogy folyamatosan a kznsg s a tvlloms tûrõkpessgt tesztelik. Lynch s Frost „szimbizisbl" egy addig nem ltott lny szletett, a Twin Peaks cmû sorozat, ami megbolygatta a nzõk belltottsgait s szinte tmeges õrletet vltott ki pr ht alatt, kikvetelve magnak sszesen 30 epizdot a tervezett 8 helyett. Egy, a Variety c. jsgban megjelent interjban Frost azt nyilatkozta, hogy br figyelmeztette a rendezõt a vrhat akadlyokra, Lynch lelkesen llt a tv kihvsai el: rvidfilmeket rni pnzgyi korltok kztt. Lynch szerint a televziba s a filmvszonra kszlõ munka kztt a klnbsg minimlis volt. mbr a belsõ jelenetek a szerny Los Angeles City Studios- nl lettek felvve, a Twin Peaksben jelentõs szm klsõ felvtel is megjelenik (ezeket Snoqualmie-ben, Seattle-hez kzel, Washington llamban forgattk)(8). A stdi-felvteleken a szobknak mennyezetk van, ellenttben a standard szappanoperkban megszokott hromfalas be-lltsokkal. Lynch szerint a tv szoba-mdiuma a tbbszlamsggal, hosszabb terjedelemmel kompenzlja sajt korltait, az epizdok folyama pedig egy szerkezetbeli szabadsgmodellt testest meg: a szerzõ kihagyhat, majd jra felfedezhet szereplõket, trtneti fonalakat. Lthatan elbûvlte Lynchet az a lehetõsg, hogy a szlakat soha nem kell elvarrni, elg, ha ad helyettk valami mst. Ez pontosan egybevg azzal az igyekezetvel, hogy a titkokat megõrizze titkoknak.
Az elsõ rszen kb. hrom hnapig gondolkodtak, aztn 21 nap alatt leforgattk azt a msfl rs feltst, ami akkor mr Twin Peaks nven ltezett. 1990. prilis 8-a lett a mdia-trtneti dtum, amikor a sorozat tjra indult. Az amerikai adsok egyrtelmû sikert hoztak mind a nagykznsg, mind az rtelmisg kreiben. Br a 4. rsz utn cskkent a nzettsg, (a felmrsek szerint az idõsebb korosztly nem nzte j szemmel a mrtktelen kv- s pitefogyasztst, valamint azt, hogy a trtnet lomlbakon halad, s nem utols sorban, hogy a komdia sszekutyuldik a tragdival), de a 18 s 49 v kzttiek hûsges nzõknek bizonyultak(9). A Twin Peaks vilgkrli tra indult: tkerlt Eurpba, ahol csak visszafogottabb sikereket aratott (legkevsb a francik lelkesedtek), valamint zsiba, ahol a japnok minden addigit fellml lzba jttek tõle. Az jfajta szerkezet rajongkra lelt.
Horvth Antal Balzs gy foglalja ssze Lynchk ntrvnyû szerkesztsi mdjt: „a lekvros fnkok" s „finom kardignok" kontra brutlis gyilkossg tematikba elõbb transzcendentlis szl vegyl, (Dale Cooper lma a trprõl), aztn minden tcsap komdiba s horrorba, a vglloms pedig teljes absztrakci, a mgikus hagyomnybl kiemelt beavats trtnete"(10). Br mindez jcskn leegyszerûstett vza a sztorinak, s vitba szllnk a komdia beugrsnak pontjval is(teszem ezt majd rszletesen a Bizarr cmû fejezetben); de a lnyeg kitûnik ebbõl a pr szbl is, a kzeg s a cselekmny kettõssge, a misztikum s az irnia, a flelem s a nevets. Mg javban zajlottak a Twin Peaks felvtelei, mikor Lynch pr hnap alatt leforgatta a Wild At Heart (Veszett a vilg) cmû mozifilmjt. Mg a Twin Peaks enyhe arcul csapsa a sematikus formulkkal s beidegzõdsekkel dolgoz amerikai popkultrnak, addig a Veszett a vilg egyenesen szembekpse. Befejezse utn Lynch visszatrt a sorozathoz, rendezett, producerkedett, jtszott, mellesleg reklmfilmeket s klipeket forgatott, viden kiadta az 1. Ipari szimfnia cmû filmjt, valamint producere volt a 13 rszes Amerikai Krnikk (American Chronicles) dokumentumsorozatnak is. Kultuszrendezõbõl igazi mdiaszemlyisgg avanzslt. Felttelezhetjk, hogy a sorozat folyamatban val rszvtele talaktotta Lynch felfogst, a mdia szinte-mindenhatsgnak megtapasztalsa olyan j hatsokkal bombzta a rendezõt, hogy Dale Cooperrel egytt õ is tesett a sorozat vgre egy kisebb tlnyeglsen. Levetette a r jellemzõ hol finoman ironikus, hol vaskosan temetõi humort, mely az atmoszfrnl is jobban tapadt nevhez. Idõkzben elkszlt hrom munkja is ebbe az j irnyba mutat ( Tûz, jjj velem !, Hotelszoba, tvesztõben).
|