A Twin Peaks cm filmsorozat krljrsa - 2. rsz
Tcsi va Judit 2005.07.29. 15:42
A Twin peaks-jelensg
A Twin Peaks-jelensg
Vrsbegy a fagon, erdõrszlet, faris, vrosnvtbla, krfûrsz a kszrû alatt szikrt vet, vzess zuhog. Kzben titokzatos hangzs, de megnyerõen kellemes zene szl. Ron Garcia mly s meleg tnus felvtelei kiemelik a hegyeket s az est szneit. Kezdõdik a Twin Peaks elsõ rsze. A vrsbegyre mg a Kk brsonybl emlkezhetnk, amely ezzel a kppel rt vget. 30 epizd, mely televzis kulcsmûv vlt. Mûfaja a rendezõ, David Lynch elõzõ munkihoz kpest kevsb fajslyos; tmeges ignyeket is kielgtõ, a tvhez alkalmazkodott, gy populrisabb. A Twin Peaks intermdilis mûv kerekedett, a televzis sikerek kzben s utn az alkotk megprblkoztak a videval (Eurpban terjesztettek videofilmen egy ktrs filmvltozatot), a mozifilmmel(1) s az irodalommal ( 2 knyvet is kiadtak, feltrva velk a kt kulcsfigura mltjt: Dale Cooper emlkiratai(2) egszen a gyermekvekig nylnak vissza; Laura Palmer titkos naplja(3) pedig leleplezi a lny „elõlett", melynek rsze az a meggyõzõdse is, hogy egy Bob nevû gonosz szellem lakozik benne). Ezek a kiadvnyok, filmek nem tartoznak a trtnet fõ vonalhoz. A Twin Peaks nlklk is l s virul, zsfolsig tmi a rendelkezsre ll teret, aztn mindent a feje tetejre llt.
s hogy kinek ksznhetjk mindezt? Erre egy vlasz ltezik: David Lynchnek.
Taln nem egyrtelmû elsõre, hogy mennyire tulajdonthat a Twin Peaks Lynchnek, hiszen a 30-bl mindssze hatot rendezett (az ominzus 1., aztn a 2., 8., 9., 14., valamint az utols, ltvnyban s dramaturgijban is legszokatlanabb rszt). Mgis elperelhetetlen tõle az alkots, mert producerknt, trsszerzõknt s sznszknt is vgigksrte a Twin Peaks minden mozzanatt. Õ volt a karnagya egy vlogatott zenekarnak, melyben a 9 r s 14 rendezõ mellett szmtalan kzremûkdõ dolgozott az eredmnyrt. Hogy mgis mrt rjuk az alkotst egyrtelmûen D. Lynch neve al, arra a kvetkezõkben prblnk meg vlaszt tallni. A legkzenfekvõbb felelet: ebben a sorozatban a kptelen trtnet megtallta azt az embert, aki rendezõi s mûvszi rzkenysgvel mûfajt teremtett ltala: a szerzõi sorozatot. Mr ms, a filmmûvszetben elismert rendezõk is ksrleteztek elõtte az tlettel (Fassbinder: Berlin, Alexanderplatz, Kieslowski: Tzparan-csolat), de a kznsgsiker elmaradt.
Lynchnek viszont ott volt Mark Frost, egy eredeti tvs r, aki t tudta hangolni a rendezõ elkpzelseit a mozivszonrl a kpernyõre. Az jts abban llt, hogy Lynch valjban mozit csinlt, nem is akart mst; a msflrs pilot forgatsn senkinek sem tûnhetett fel, hogy nem mozifilmet ksztenek. A Twin Peaks radsul sszefggsbe hozhat a Kk brsonnyal, Lynch elõzõ filmjvel. Tematikjban szinte azonos, csak itt a kertvrosbl kisvros lett, s az ironizl attitûd mellett felbukkannak szrrelis lomjelenetek, vszjsl ltomsok is.
Taln gy gyõzõdhetnk meg leginkbb a sorozat s Lynch elvlaszthatatlansgrl, ha sszevetjk, hogy mit akar elmondani (s hogyan) a Twin Peaks, illetve, hogy mit mondott el Lynch mr elõtte is, vagy fog elmondani a sorozat utn szletett rendezseiben. A Twin Peaks sszegzse lecsupasztva: egy ltszlag csendes s bks kisvrosban szinte mindenki vtkezik a trvny vagy az erklcs ellen, mindenki mst szeret, mint akivel l / s nem mondott mst a Kk brsony sem, melyben szintn lehullt a lepel a htkznapok felsznes hazugsgairl. Mindezt mindkt esetben az irnia eszkzvel brzolja, kinevetve s nevettetve. A Twin Peaksben folyton ott bujkl a Gonosz, aki kihasznlja a gyarlsgot s a flelmet / kiszmthatatlan, szrrelis, flelmetes, akrcsak ksõbb a Lost Highway-ben.
Egyrtelmûen Lynch rk krdskre fogalmazdik meg a sorozatban: a normlis let visszssgai s a mgtte rejlõ borzalom.
|